Regulamin 2024-25 |
piątek, 12 października 2012 15:00 |
REGULAMIN GŁOGOWSKIEJ AMATORSKIEJ LIGI HALOWEJ SEZON 2024/25
ARTYKUŁ I – CEL ROZGRYWEK
Celem rozgrywek jest popularyzacja piłki nożnej pięcioosobowej w Głogowie oraz wyłonienie najlepszej drużyny której zostanie przyznany tytuł Halowego Mistrza Głogowa w piłce halowej.
ARTYKUŁ II – ORGANIZATOR ROZGRYWEK
Organizatorami Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej w piłce nożnej (GALH) jest
Zadaniem Organizatora jest:
ARTYKUŁ III – TERMINY I MIEJSCE ROZGRYWEK
Rozgrywki prowadzone są zgodnie z terminarzem dostarczonym kierownikom drużyn oraz zamieszczonym na stronie internetowej rozgrywek spotkania ligowe rozgrywane są wg obowiązującego terminarza Jeśli jedna z drużyn nie stawi się na boisku gotowa do gry najpóźniej 5 minut po terminie ustalonym przez Organizatora , sędzia odgwizduje koniec zawodów. W przypadku walkowera , drużynie przeciwnej zostaje przyznany wynik w stosunku 5:0. ”Oddanie” trzeciego spotkania walkowerem powoduje wycofanie drużyny z rozgrywek. W przypadku wycofania się drużyny z rozgrywek GALH: - w trakcie trwania pierwszej rundy rozgrywek anuluje się wyniki rozegranych spotkań danego zespołu - w trakcie trwania drugiej rundy zalicza się wyniki z pierwszej rundy , a spotkania z udziałem danego zespołu w drugiej rundzie weryfikuje się jako walkower dla drużyny przeciwnej. W szczególnych przypadkach drużynie przysługuje prawo zwrócenia się do Organizatora z pisemnym wnioskiem o przełożenie spotkania. Wniosek na piśmie odpowiednio uzasadniający powód przełożenia spotkania, musi wpłynąć do Organizatora i drużyny przeciwnej (poprzez Organizatora) na 14 dni przed planowanym terminem meczu. Organizator pisemnie powiadamia zainteresowane zespoły o miejscu ,terminie oraz godzinie rozegrania przełożonego spotkania. Wszelkie koszty związane z rozegraniem przełożonego meczu pokrywa zespół występujący z wnioskiem o przełożenie meczu ligowego. Kaucję (50zł) związaną z przełożeniem danego meczu ligowego należy wpłacić do Organizatora na 7 dni przed terminem rozegrania przełożonego meczu ligowego. Nie zachowanie tego terminu jest równoznaczne z nieuwzględnieniem wniosku o przełożenie meczu. Nowy termin zawodów Organizator ustali z zainteresowanymi zespołami. Spotkania 3 ostatnich kolejek nie mogą być przekładane na termin późniejszy.
ARTYKUŁ IV – ZGŁOSZENIE DRUŻYNY DO ROZGRYWEK
Do rozgrywek Głogowskiej Amatorskiej Ligi Halowej zostaną dopuszczone zespoły które dopełnią w terminie ustalonym przez Organizatora regulaminowe formalności w tym pisemne zgłoszenie zespołu które powinno zawierać :
ARTYKUŁ V – ZGŁASZANIE ZAWODNIKÓW DO GRY Każda drużyna może zgłosić maksymalnie 22 zawodników (na druku firmowym Organizatora) Każda drużyna może zgłosić każdego zawodnika bez względu na klasę rozgrywkową w jakiej uczestniczy . Zawodnicy zawieszeni w rozgrywkach OZPN i PZPN nie mogą brać udziału w rozgrywkach GALH W przypadku zawodników niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda na grę rodziców lub prawnych opiekunów , każdy zawodnik musi mieć 16 lat (decyduje rok urodzenia). Na sezon 2024/25 najmłodszy rocznik to 2008. Zawodnik zgłoszony do rozgrywek GALH nie może brać udziału w innych rozgrywkach halowych w piłkę nożną w Głogowie. Udział nieuprawnionego zawodnika traktowany jest jako automatyczny walkower dla drużyny przeciwnej Niewykorzystane miejsca z 22 –osobowej listy przedłożonej przed rozgrywkami , będzie można uzupełnić przez cały okres trwania rozgrywek.
Zawodnika uznaje się za uprawnionego do gry w danym zespole jeżeli nazwisko i imię figuruje na zbiorczej liście drużyny, potwierdzonej przez Organizatora. Zmiana przynależności klubowej zawodnika może nastąpić w trakcie trwania całych rozgrywek GALH - warunkiem przejścia zawodnika do innej drużyny jest nierozegranie meczu w GALH. Zmiana przynależności klubowej zawodnika może nastąpić w okienku transferowym po I rundzie przed II rundą z zastrzeżeniem że drużynę może opuścić max dwóch zawodników oraz drużyna może przyjąć max 2 zawodników. Zawodnicy drużyny która zostanie wycofana z rozgrywek w trakcie I rundy mogą w II rundzie występować w innej drużynie.
Kapitanowie drużyn mają prawo wnieść protest dotyczący tożsamości zawodników drużyny przeciwnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie tożsamości zawodnika i jego uprawnień do gry w danym zespole ,kapitan drużyny przeciwnej ma prawo zażądać dowodu tożsamości, który pozwoli stwierdzić obecność zawodnika w składzie drużyny.
W razie nie okazania dowodu tożsamości zawodnik nie może brać udziału w grze w tym spotkaniu. Protesty można składać do końca spotkania lub do 15 minut po jego zakończeniu u sędziego prowadzącego zawody który winien jego treść umieścić w sprawozdaniu sędziowskim. Opłata 50 zł za złożenie protestu. W innym terminie protesty nie będą przyjmowane.
ARTYKUŁ VI – ILOŚĆ ZAWODNIKÓW
W zawodach biorą udział dwie drużyny, z których każda składa się z nie więcej niż 5 zawodników, jeden z nich jest bramkarzem. W chwili rozpoczęcia gry , każda drużyna musi liczyć , co najmniej 3 zawodników. WYMIANA ZAWODNIKÓW Ilość zawodników rezerwowych jest dowolna ( wszyscy muszą być wpisani do sprawozdania z zawodów ) Każda osoba przebywająca na ławce dla rezerwowych musi być zidentyfikowana i wpisana do sprawozdania. W przypadku otrzymania upomnienia osłabia swoją drużynę Zawodnicy rezerwowi rozgrzewają się w miejscu do tego wyznaczonym przez sędziego Ilość zmian podczas meczu jest nieograniczona. Zawodnik, który został zmieniony może powrócić na boisko jako rezerwowy zmieniający innego zawodnika . Zmiana zawodników następuje zarówno kiedy piłka jest w grze jak i poza grą z zachowaniem następujących warunków :
Bramkarz może zamienić się miejscami z zawodnikiem z pola i musi mieć koszulkę kontrastującego koloru. Jeżeli zawodnik z pola zastępuje bramkarza , koszulka którą założy musi mieć na plecach jego własny numer.
NARUSZENIA / SANKCJE Jeżeli podczas przeprowadzania zmiany, zawodnik rezerwowy wejdzie na pole gry zanim zawodnik schodzący je opuści lub dokonają zmiany poza własną strefą zmian :
Jeżeli opuszczający boisko zostanie napomniany , to osłabi drużynę o jednego zawodnika. Jeżeli rezerwowy naruszy przepisy gry i otrzyma żółtą kartkę ,to osłabia drużynę o jednego gracza. Jeżeli w czasie gry na boisku pojawi się 6 zawodnik to otrzyma on żółtą kartkę za złą zmianę i osłabi zespół o jednego gracza.
Jeżeli w przypadku wykluczeń zawodników (włączając bramkarza) drużyna liczy mniej niż 3 zawodników grę należy zakończyć a wynik zostaje zweryfikowany jako walkower dla drużyny przeciwnej.
Artykuł VII – UBIÓR ZAWODNIKÓW
BEZPIECZEŃSTWO Zawodnikowi nie wolno używać ubioru lub nosić czegokolwiek (szczególnie biżuterii), co stanowiłoby zagrożenie dla niego samego lub innego zawodnika. Jeżeli zawodnik napisze własnoręcznie oświadczenie i okulary będą dostosowane do gry to istnieje możliwość dopuszczenia do gry. W innym przypadku zabrania się grania zawodnikowi w okularach
NARUSZENIA / SANKCJE Za każde naruszenie przepisów tego artykułu:
Jeżeli sędzia przerwie grę w celu napomnienia :
Artykuł VIII – CZAS TRWANIA GRY
CZĘŚCI GRY
CZAS DLA DRUŻYNY Drużyny mają prawo do jednej 1 - minutowej przerwy w meczu z zastosowaniem następujących zasad :
PRZERWA MIĘDZY CZĘŚCIAMI GRY Przerwa między pierwszą a drugą połową meczu nie może przekroczyć 3 minut.
Artykuł IX – ROZPOCZĘCIE I WZNOWIENIE GRY Na wykonanie wszystkich wznowień zawodnik ma czas 4 s. od momentu wejścia zawodnika w posiadanie piłki. Jeżeli wykonanie wznowienia trwa dłużej niż 4 s. to rzut wolny należy przyznać drużynie przeciwnej. USTALENIE STRON POLA Przed rozpoczęciem gry sędzia przeprowadza losowanie poprzez podrzucenie monety. Drużyna wygrywająca losowanie rozpoczyna grę.
ROZPOCZĘCIE GRY Z rozpoczęcia gry bramka może być zdobyta bezpośrednio.
Wykonanie Wszyscy zawodnicy zajmują miejsca na własnej połowie boiska, Zawodnicy drużyny nie wykonującej rozpoczęcia gry znajdują się w odległości, co najmniej 3 metry od piłki, aż do chwili, gdy ta znajdzie się w grze, Piłka leży nieruchomo na punkcie środkowym pola gry, Sędzia daje sygnał gwizdkiem, Piłka jest w grze, gdy zostanie kopnięta i porusza się Wykonawca nie może zagrać jej ponownie zanim nie zostanie dotknięta przez innego zawodnika.
Naruszenia/sankcje Jeżeli zawodnik rozpoczynający grę dotknie piłkę zanim zostanie zagrana przez innego zawodnika - zarządza się rzut wolny dla drużyny przeciwnej z miejsca przewinienia. Jeżeli to przewinienie popełniono na polu karnym drużyny przeciwnej, rzut wolny wykonuje się z linii pola karnego najbliżej miejsca przewinienia. Za każde inne naruszenie przepisów gry związane z wykonaniem rozpoczęcia gry - rozpoczęcie gry należy powtórzyć.
RZUT SĘDZIOWSKI
Rzut sędziowski jest sposobem wznowienia gry po chwilowej przerwie w grze, której zarządzenie sędzia uzna za konieczne z każdego powodu nie wymienionego gdziekolwiek indziej w przepisach gry w piłkę nożną.
Wykonanie Piłka jest w grze gdy dotyka podłoża.
Naruszenia/sankcje Rzut sędziowski należy powtórzyć: - jeśli piłka została dotknięta przez zawodnika zanim dotknęła podłoża, - jeśli piłka, po dotknięciu podłoża opuszcza pole gry, zanim dotknął ją którykolwiek z zawodników.
Artykuł X – PIŁKA W GRZE I POZA GRĄ
PIŁKA POZA GRĄ Piłka jest poza grą, gdy:
PIŁKA W GRZE Piłka jest w grze w pozostałym czasie, włączając sytuacje, gdy:
Kiedy mecz rozgrywany jest w hali, a piłka przypadkowo uderzy w sufit, grę wznawia się rzutem z autu przyznanym drużynie przeciwnej zawodnikowi, który jako ostatni dotknął piłki. Rzut z autu wykonuje się z miejsca przecięcia linii bocznej boiska z "wyimaginowaną" linią prostopadłą do niej biegnącą pod miejscem, gdzie piłka uderzyła sufit.
Artykuł XI – RZUTY WOLNE
WSZYSTKIE RZUTY WOLNE SĄ RZUTAMI WOLNYMI BEZPOŚREDNIMI BRAMKA MOŻE BYĆ ZDOBYTA BEZPOŚREDNIO TYLKO NA DRUŻYNIE PRZECIWNEJ
MIEJSCE WYKONANIA RZUTU WOLNEGO Wszyscy przeciwnicy muszą pozostać w odległości, co najmniej :
RZUT WOLNY BEZPOŚREDNI ( AKUMULOWANY ) Sędzia unosi zaciśniętą pięść- rejestruje sędzia czasowy Rzut wolny bezpośredni - jest przyznany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik popełni jedno z następujących przewinień w sposób uznany przez sędziego za nierozważny, lekkomyślny lub przy użyciu nieproporcjonalnej siły:
RZUT KARNY Przyznaje się , jeżeli jedno z powyższych przewinień zostaje popełnione przez zawodnika w jego własnym polu karnym, niezależnie od położenia piłki zakładając , że w momencie przewinienia piłka była w grze. Także za zagranie piłki ręką przez zawodnika w swoim polu karnym Rzuty wolne wykonuje się z - miejsca przewinienia. Jeżeli z rzutu wolnego kopnięta piłka bezpośrednio wpadnie do bramki współpartnera – zarządza się rzut rożny, Począwszy od każdego 5 faulu wykonywany jest przedłużony rzut karny z 10 m.
WYKONANIE RZUTÓW Przy pierwszych czterech faulach akumulowanych popełnionych przez każdy zespół w czasie jednej połowy meczu:
Począwszy od piątego zarejestrowanego faulu jednej z drużyn w każdej połowie meczu:
Wykonanie:
Naruszenia/sankcje Jeżeli podczas wykonywania rzutu wolnego, przeciwnik znajduje się bliżej od piłki niż wymagają przepisy , a bramka nie została zdobyta:
Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry wykonawca rzutu dotyka piłkę powtórnie , zanim zostanie dotknięta przez innego zawodnika :
Jednakże, gdy to przewinienie zostało popełnione w obrębie pola karnego :
Kiedy drużyna broniąca wykonuje rzut wolny z własnego pola karnego – piłka jest w grze kiedy opuści pole karne, Gdy wykonawca rzutu zagrywa piłkę ręką we własnym polu karnym , zanim zostanie dotknięta przez innego zawodnika – zarządza się rzut karny . Jeżeli wykonanie rzutu wolnego trwa dłużej niż 4 sekundy, to należy przyznać rzut wolny drużynie przeciwnej, z tego samego miejsca.
RZUT WOLNY ( Nie zaliczany do akumulowanych )
Jest przyznawany drużynie przeciwnej, jeżeli bramkarz popełnia jedno z następujących przewinień:
Rzut wolny przyznaje się również drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik zdaniem sędziego:
Rzut wolny wykonuje się z miejsca przewinienia. Jeżeli było to w polu karnym, rzut wolny wykonuje się z linii pola karnego najbliżej miejsca, gdzie nastąpiło przewinienia.
Artykuł XII – GRA NIEDOZWOLONA I NIESPORTOWE ZACHOWANIE
NAPOMNIENIA (Osobą funkcyjnym pokazujemy kartki ) - Zawodnik musi być napomniany i zobaczyć żółtą kartkę, jeżeli popełni jedno z następujących przewinień: - jeżeli zawodnik stoi bliżej niż wymagana odległość i przeszkodzi przeciwnikowi w rozegraniu wznowienia(zrobi ruch do piłki) . automatycznie otrzyma żółtą kartkę, - zawodnik wykonał wślizg i nastąpił kontakt z ciałem przeciwnika ( dotyczy także bramkarza ) - za niesportowe zachowania się, - rozmyślne wykonywanie wznowień w sposób nieprawidłowy - słownie lub czynnie demonstruje niezadowolenie, - uporczywie narusza przepisy gry, - opóźnia wznowienie gry lub utrudnia przeciwnikowi wprowadzenie piłki do gry np.: ( rzut wolny , rożny , rzut z autu ) - wchodzi lub powraca na boisko bez zgody sędziego, - rozmyślnie opuszcza pole gry bez zgody sędziego, lub poza strefą zmian, - rozmyślnie zagrywa piłkę ręką w sposób niesportowy lub przerywając akcję korzystną, - przerywa akcje korzystną ( podstawienie nogi, trzymanie, popchnięcie , zastawianie ciałem ) - odpycha przeciwnika rękoma - wykonuje rzut , gdy sędzia ustawia mur na jego interwencję , nie czekając na gwizdek ,
Zawodnik musi opuścić boisko na 2 min.( przebywa na ławce rezerwowych ) W takim przypadku: - jeżeli 4 zawodników gra przeciwko 5 i tracą bramkę, mogą uzupełnić skład, - jeżeli obie drużyny mają po 4 zawodników i pada bramka - obie uzupełniają skład, - jeżeli 3 zawodników gra przeciwko 4 lub 5 i traci bramkę - mogą uzupełnić skład tylko o 1 zawodnika, - jeżeli obie drużyny mają po 3 zawodników i pada bramka - obie uzupełniają skład o 1 zawodnika, jeżeli drużyna grająca w osłabieniu strzela bramkę, nie uzupełnia składu przed upływem 2 minut od chwili napomnienia zawodnika. Każda osoba przebywająca na ławce dla rezerwowych która otrzyma kartkę (rezerwowy, osoba funkcyjna ,sponsor)osłabia drużynę o jednego gracza. Po otrzymaniu przez bramkarza żółtej kartki boisko może opuścić inny zawodnik aktualnie przebywający na polu gry , wyznaczony przez kapitana drużyny Po otrzymaniu drugiej żółtej kartki bramkarz opuszcza boisko do końca meczu . Za drugą żółtą kartkę zawodnik opuszcza boisko na 2 minuty bez prawa powrotu na boisko , może jednak grać w następnym spotkaniu swojej drużyny - w ewidencji kar będą widniały 2 napomnienia . Jeżeli zawodnik rezerwowy ( siedzący na ławce ) otrzyma żółtą lub czerwoną kartkę , to osłabia zespół . Uzupełnienie składu wymaga zgody sędziego czasowego ( Wpuszcza zawodnika ! ) Po otrzymaniu : 4 - żółtych kartek karencja w następnym meczu, 7 - żółtych kartek karencja w następnym meczu, 10 - żółtych kartek karencja w następnym meczu. WYKLUCZENIA Z GRY (osoby funkcyjne mogą być wykluczone i ponoszą karę finansową) Zawodnik musi być wykluczony z gry i zobaczyć czerwoną kartkę, jeżeli popełni jakiekolwiek z następujących przewinień: - gra brutalnie ( atak który zagraża bezpieczeństwu przeciwnika tj. poważny rażący faul ), - pluje na przeciwnika lub inną osobę, - zachowuje się wybitnie nie sportowo, - używa ordynarnego, obelżywego, znieważającego języka, (także do sędziów stolikowych i kibiców) - pozbawia drużynę przeciwną bramki lub oczywistej szansy na jej zdobycie rozmyślnie zagrywając piłkę ręką ( nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym), - pozbawia oczywistej szansy zdobycia bramki przeciwnika poruszającego się w kierunku bramki tego zawodnika popełniając przewinienie karne rzutem wolnym lub rzutem karnym, - otrzymuje drugie napomnienie w tym samym meczu. Zawodnik wykluczony ( także bramkarz ), nie może powrócić do gry ani zajmować miejsca na ławce rezerwowych. Zawodnik rezerwowy może wejść do gry po upływie 5 minut od wykluczenia współpartnera , bez względu na ilość straconych bramek . Organizator zastrzega sobie prawo zmiany wymiaru kary dla winnego zawodnika w sytuacji gdy nastąpią dodatkowe okoliczności lub zaistnieją trudności w zakwalifikowaniu przewinienia do odpowiedniego punktu niniejszego artykułu (do wykluczenia z rozgrywek włącznie)
Po otrzymaniu : - Pierwszej czerwonej kartki - karencja w następnym meczu, - Drugiej czerwonej kartki - karencja w dwóch następnych meczach, - Trzeciej czerwonej kartki - karencja w pięciu następnych meczach. KARY FINANSOWE :
- Żółta kartka 10 zł. - Czerwona kartka 30 zł. - Ukarany zawodnik ma obowiązek uregulować należność u Organizatora przed rozegraniem następnego meczu, - W przypadku nieuregulowania należności zawodnik nie ma prawa gry.
Artykuł XIII – RZUT KARNY
DEFINICJA Rzut karny przyznaje się przeciwko drużynie, która w obrębie własnego pola karnego, w czasie, gdy piłka jest w grze popełni przewinienie karne rzutem wolnym bezpośrednim. Jeżeli nastąpił np. 5… . faul zaliczany do akumulowanych , miało to miejsce w polu karnym przeciwnika to wykonywany jest tylko rzut karny z 6 m, rzut karny przedłużony z 9 m.
USTAWIENIE PIŁKI I POZYCJE ZAWODNIKÓW Piłka: - leży nieruchomo na punkcie karnym. (6m. od bramki) Wykonawca: - jest właściwie zidentyfikowany. ( podnosi rękę do góry tak aby bramkarz wiedział kto jest wykonawcą ) Bramkarz drużyny broniącej: - pozostaje na własnej linii bramkowej pomiędzy słupkami zwrócony twarzą w kierunku wykonawcy rzutu, do czasu kopnięcia piłki. Pozostali zawodnicy znajdują się: - w obrębie pola gry, - poza polem karnym, - za punktem karnym, - przynajmniej 5 metrów od piłki.
WYKONANIE : - wykonawca rzutu karnego zagrywa piłkę do przodu, - wykonawca nie może jej zagrać zanim nie zostanie dotknięta przez innego zawodnika, - piłka jest w grze, jeżeli zostanie kopnięta i poruszy się do przodu.
Podczas wykonywania rzutu karnego w normalnym czasie gry lub w przedłużonym czasie pierwszej, albo drugiej połowy meczu bramkę uznaje się, jeżeli piłka przed przejściem pomiędzy słupkami bramkowymi i poprzeczką - dotknie jednego lub obu słupków, a także zaistnieją łącznie jakiekolwiek z tych możliwości. W celu wykonania rzutu karnego należy przedłużyć pierwszą lub drugą połowę meczu oraz każdą połowę dogrywki. NARUSZENIA / SANKCJE ( Dotyczy też karnych przedłużonych ) W przypadku , gdy: Zawodnik drużyny broniącej naruszy przepisy tego artykułu: - rzut karny powtarza się, gdy bramka nie zostanie zdobyta, - rzutu karnego nie powtarza się gdy bramka zostanie zdobyta. Współpartner wykonawcy rzutu karnego naruszy przepisy tego artykułu: - rzut karny powtarza się, jeśli bramka zostanie zdobyta, - rzutu karnego nie powtarza się, jeśli bramka nie zostanie zdobyta. Wykonawca rzutu karnego naruszy przepisy tego artykułu w czasie, gdy piłka jest w grze: - drużynie przeciwnej przyznaje się rzut wolny z miejsca przewinienia. Jeżeli miało to miejsce w obrębie pola karnego rzut wolny należy wykonać z linii pola karnego najbliżej miejsca przewinienia.
Artykuł XIV – RZUT OD BRAMKI I GRA BRAMKARZA
DEFINICJA Rzut od bramki jest sposobem wznowienia gry ręką. Bramka nie może być zdobyta bezpośrednio z rzutu od bramki i ręką.
RZUT OD BRAMKI PRZYZNAJE SIĘ GDY... - piłka całym swym obwodem, dotknięta ostatnio przez zawodnika drużyny atakującej, przekroczy linię bramkową zarówno po ziemi jak i w powietrzu, a bramka nie zostanie zdobyta . WYKONANIE : - bramkarz po wejściu w posiadanie piłki będąc na polu karnym ma 4s. na pozbycie się jej, - piłka zostaje wyrzucona przez bramkarza z dowolnego miejsca własnego pola karnego, - zawodnicy drużyny przeciwnej pozostają poza polem karnym, aż do momentu wprowadzenia piłki do gry, - bramkarz nie może zagrać piłki ponownie, zanim nie zostanie zagrana przez innego zawodnika, - piłka jest w grze, gdy wyrzucona bezpośrednio opuści pole karne.
NARUSZENIA / SANKCJE Jeżeli bramkarz nie wykona rzutu od bramki , w ciągu 4 sekund od momentu wejścia w posiadanie piłki : - drużynie przeciwnej przyznaje się rzut wolny z linii pola karnego najbliżej miejsca przewinienia. Jeżeli piłka nie jest bezpośrednio wyrzucona poza pole karne, zawodnik dotknie piłkę w polu karnym : - rzut od bramki należy powtórzyć. Jeżeli po wprowadzeniu piłki do gry bramkarz dotknie piłki ponownie zanim zostanie dotknięta przez innego zawodnika: - drużynie przeciwnej przyznaje się rzut wolny z miejsca przewinienia.
GRA BRAMKARZA: Bramkarz może złapać piłkę w ręce od współpartnera zagrywającego ( głową, klatką piersiową,) tylko raz, zakładają, że piłka wcześniej przekroczyła linię środkową, została dotknięta przez przeciwnika lub sędzia odgwizdał przewinienie i został wykonany rzut wolny. Bramkarz po uwolnieniu piłki ze swojego posiadania, może otrzymać ją tylko raz z powrotem od współpartnera, jeżeli wcześniej nie przekroczyła linii środkowej , nie została dotknięta przez przeciwnika lub sędzia odgwizdał przewinienie i został wykonany rzut wolny.
Artykuł XV – RZUT Z ROGU
Bramka może być zdobyta bezpośrednio z rzutu z rogu jedynie na drużynie przeciwnej. Rzut z rogu przyznaje się, gdy piłka całym swym obwodem ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny broniącej, przejdzie linię bramkową po ziemi (podłożu) lub w powietrzu i bramka nie zostanie zdobyta .
WYKONANIE - piłka jest umieszczona wewnątrz pola rożnego przy najbliższym narożniku pola gry, - zanim piłka nie zostanie wprowadzona do gry, przeciwnicy pozostają w odległości, co najmniej 5m. lub (3m. ) od niej, - piłka jest w grze, gdy zostanie kopnięta lub dotknięta i poruszy się, - wykonawca nie zagrywa piłki po raz drugi, zanim dotknie ją inny zawodnik.
NARUSZENIA / SANKCJE Rzut wolny przyznaje się drużynie przeciwnej, gdy wykonawca rzutu z rogu zagra piłkę po raz drugi zanim piłka zostanie zagrana przez innego zawodnika i wykonuje się go z miejsca przewinienia Gdy rzut z rogu nie zostanie wykonany w ciągu 4 sekund od chwili wejścia w posiadanie piłki, drużynie przeciwnej przyznaje się rzut wolny z łuku pola rożnego. Za każde inne naruszenie przepisów gry tego artykułu: - rzut z rogu zostaje powtórzony.
Artykuł XVI RZUT Z AUTU
Z rzutu z autu nie można bezpośrednio zdobyć bramki. Rzut z autu przyznaje się : - gdy piłka całym obwodem przekroczy linię boczną po nawierzchni lub powietrzu , albo uderzy w sufit z miejsca , w którym piłka opuściła boisko, - przeciwnikom tego zawodnika , który ostatni dotknął piłki Położenie piłki i zawodnika : Piłka musi leżeć na linii bocznej lub poza boiskiem może być kopnięta na boisko w dowolnym kierunku. Wykonawca rzutu z autu: - w momencie kopnięcia piłki znajduje się na linii bocznej lub na zewnątrz boiska i może się poruszać
Zawodnicy drużyny przeciwnej: - muszą znajdować się w odpowiedniej odległości ( 3 m. lub 5 m. ) od miejsca wykonania rzutu. Wykonanie: - wykonawca rzutu musi go wykonać w czasie nie dłuższym niż 4 sekundy od chwili wejścia w posiadanie piłki, - wykonawca nie możne ponownie zagrać piłki zanim nie zostanie ona dotknięta przez innego zawodnika, - piłka jest w grze , gdy zostanie kopnięta lub dotknięta i poruszy się.
NARUSZENIA / SANKCJE Rzut wolny przyznaje się drużynie przeciwnej , gdy : - wykonawca rzutu zagrywa piłkę ponownie zanim została zagrana przez innego zawodnika . Rzut wolny wykonuje się z miejsca przewinienia. Jeżeli nastąpiło to w obrębie pola karnego , rzut wolny należy wykonać z linii pola karnego najbliżej miejsca przewinienia. Rzut z autu powtarza zawodnik drużyny przeciwnej , gdy: - zostanie wykonany nieprawidłowo, - zostanie wykonany z innego miejsca niż tego, gdzie piłka przekroczyła linię boczną, - nie jest wykonany w ciągu 4 sekund od chwili wejścia w posiadanie piłki, - nastąpi jakikolwiek inne naruszenie przepisów Piłka zagrana do bramkarza z własnej połowy, jest traktowana jako pierwsze podanie. Bramkarz nie może złapać piłki w ręce zagranej z autu. Jeżeli zawodnik wykonał rzut z autu a przeciwnik znajdował się bliżej niż ustalona odległość od piłki i umyślnie przeszkodził w rozegraniu ( dotknął piłkę ) , to należy przyznać rzut wolny z tego miejsca i udzielić winnemu żółtą kartkę.
PRZY RZUTACH ROŻNYCH , AUTOWYCH , OD BRAMKI NIE JEST KONIECZNE SYGNALIZOWANIE WZNOWIENIA GRY GWIZDKIEM ( TYLKO JEŚLI WYKONAWCA RZUTU REKLAMUJE ODLEGŁOŚĆ OD PIŁKI )
Artykuł XVII – SĘDZIA I SĘDZIA CZASOWY
WŁADZA SĘDZIEGO Każde zawody są prowadzone przez sędziego, który ma pełną władzę egzekwowania uprawnień nadanych mu przez Przepisy gry, w odniesieniu do zawodów, na które został wyznaczony, od momentu przybycia na miejsce ich rozgrywania do jego opuszczenia.
DECYZJE SĘDZIEGO Jeżeli sędzia i drugi sędzia jednocześnie sygnalizują naruszenie przepisów, ale istnieje między nimi rozbieżność, która drużyna powinna być ukarana, przeważa decyzja sędziego. Zarówno sędzia jak i drugi sędzia mają prawo do napominania lub wykluczania zawodników, ale w przypadku rozbieżności przeważa decyzja sędziego Sędzia i drugi sędzia mogą tylko wtedy zmienić decyzję , jeżeli spostrzegą swój błąd lub jeżeli będą uważali to za konieczne , zakładając że gra nie została wznowiona lub mecz nie został zakończony
SĘDZIA CZASOWY : - pilnuje by czas był zgodny z postanowieniami - kontroluje 1 minutowe przerwy w grze - kontroluje karę 2 lub 5 minutową - rejestruje czasy udzielone każdej drużynie - rejestruje pierwsze 4 faule akumulowane popełnione przez każdą drużynę i sygnalizuje piąty faul akumulowany - notuje strzelców bramek - notuje nazwiska i numery zawodników napomnianych i wykluczonych z gry.
BADANIA LEKARSKIE I UBEZPIECZNIE Drużyny zobowiązane są we własnym zakresie posiadać badania lekarskie oraz ubezpiecznie.
KOLEJNOŚĆ
REGULAMIN Prawo do interpretacji niniejszego regulaminu posiada wyłącznie Organizator, W przypadkach ,których nie rozstrzygają powyższe przepisy aktem nadrzędnym są przepisy GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ, Uczestnicy rozgrywek mają prawo odwołania się do Zarządu UKS „ Odra”,
Kontakt z Organizatorem Roman Hnat tel. 604-217-405 / e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Jednocześnie informuje że : Organizator nie ponosi odpowiedzialności za kradzież rzeczy osobistych
NA TERENIE OBIEKTÓW SPORTOWYCH OBOWIĄZUJE KATEGORYCZNY ZAKAZ WNOSZENIA I SPOŻYWANIA ALKOHOLU ORAZ ZAKAZ PALENIA WYROBÓW TYTONIOWYCH, SPOŻYWANIA SŁONECZNIKU.
|